26.02.2013

Buzdolabı örtüsü danteli

Melek hanımın ellerinden çıkmış mutfak dantelleri içinde buzdolabı örtüsü danteli .evimizin her köşesini dantel işlemeleri ile estetik bir görünüm sağlayabilen bir toplumuz değilmi.çokta güzel bir görüntü oluyor böylelikle.genç kızlarımız çeyizlerinde mutfak perdeleri ile takım halinde işleyerek bu dantelleri mutlaka bulunduruyorlar .örneği rahat çıkarabilesiniz diye yakın,uzak birçok dantel resmini yolluyorum sizlere.umarım beğenirsiniz.Melek hanıma çok teşekkürler ediyoruz.ellerinize sağlık Melek hanım.

dantel örnekleri

buzdolabı danteli

dantel

el örgüsü danteller

24.02.2013

Yazma Danteli Oyası

tığ oyası yayınına devam edeyim diye düşünmüştüm.elime ilk geçen oya örnekleri  ni  yolladım size. yazma danteli oyası dedim.çünkü oya modeli danteli andırıyor değil mi. umarım beğenirsiniz canlarım.sevgiliyle ve sevgiyle kalın.Bir sonraki örgü işi yayınında görüşmek dileklerimle.

oya örnekleri

yazma oyası örnekleri

tığ oyaları örnekleri

22.02.2013

Uzun Yastık Danteli Modelleri

bir yastıkta kocasınlar lafı veya dilekleri varya. işte bu yastık için söylenmiş bir sözdür diye düşünüyorum.iki kişinin rahatlıkla baş koyabileceği,bir yastıkta kocayabilecekleri bir yastık.şimdilerde yastıklarda kişiselleşti.herkeze has bir yastık sunuluyor piyasada.çokda güzel ve rahat ürünler.geleneklerimiz gereği yastık dantelleri mutlaka bulunmalı çeyizlerde .ben dantel in motifini çok beğendim.çok itinalı ve özenli yapılmışlar.

dantel örneği

dantel modeli
dantellerin yakın ve uzak resimlerini veriyorum.örnek çıkarmak isteyenler için kolaylık olur umarım.
yastık danteli modelleri
yastık modelinde uç dantelleri yanı sıra ara dantelleri de var.aradığımız tüm dantel modelleri var diyebilirim :)
yatak odası danteli

danteller
Arzu hanımın aracılığı ile Melek hanımın çeyizinden dantel örnekleri sunuyorum sizlere.Arzu ve Melek hanıma çok teşekkürler sunuyoruz.ellerinize sağlık diyorum.

20.02.2013

Oya Örneklerim

tığ oyaları yayınımıza devam ediyoruz.umarım oya örneklerim 'i beğenirsiniz.soğuk günlerde evden çıkamadığım dönemlerde işlemiştim bu oya örneği ni.soğuk dedimde Ankara ne kadar çok soğuk bu günlerde.kar yağışı da olmadı bu kış.çok kurak geçiyor.aslında kar yağmasını çok istiyoruz.her yerin bir beyaz gelinlik gibi beyaza boyanmasını çok istiyorum.eminim bunu herkes istiyor ama yağmıyor kar işte.inşallah yaz aylarında kuraklık,susuzluk çekmeyiz .umudumuz bahar yağmurlarına ve mart ayına kaldı.kazmaları kürekleri yakalım diyorum yeterki kar yağsın. :) Elmadağ kayak merkezinde yeteri kadar kar birikemediği için kayamadık bu yıl.neyse sizlerden oya örnekleri gönderilerinizi bekliyorum.iyilikle kalın.

oya örnekleri

oya modeli

tığ oyaları

18.02.2013

YatakOdası DantelModelleri

yatak odalarına estetik görünüm vermesi için birşeylerin eksik olduğunu düşünüyorsanız işte size dantel modeli burada.evet dantel olmadan yatak odalarımızda hep bir eksiklik görülür.istediği kadar modern mobilyalarla ev dekarasyonları ile süsleyelim hep bir eksiklik olur burada.

dantel modeli
altılı takım halinde yapılıyor bu dantel .umarım dantel güzelliği kadar güzel ve mutlu olur yaşantınız .kalbiniz sevgiyle dolarr dolarr da taşar.bu sevgi tüm ailenize mutluluk ve huzur getirir inşallah.
dantel örneği

17.02.2013

Renkli İple Havlu Danteli

renkli iple yapılmış farklı bir havlu kenarı danteli .havluya takıldığı xanam dantel kendini daha da iyi görterecektir eminim.Serap hanımın ellerine sağlık teşekkürler canım.

havlu kanarı dantelleri

dantel modelleri

15.02.2013

Oya Hakkında Kültürel Blgiler


oya

Oya renkli bir ibrişimden veya uygun bir iplikten iğne ile genellikle çiçek ve yaprak şeklinde yapılan işlemeler. İlk peygamber ve ilk insan Âdem aleyhisselâm dan beri insanlar örgü örmesini biliyorlardı. Yapılan târihî araştırmalar netîcesinde M.Ö. 2000 yıllarının örgü örneklerine âit bilgiler elde edilmiştir. İğne ile yapılan örgülerin Orta Asya’dan Anadolu yoluyla Avrupa’ya yayıldığı tahmin edilmektedir. On ikinci yüzyılda Balkanlara, oradan da İtalya yoluyla bütün Avrupa’ya yayılmıştır.
  Oya renkli bir ibrişimden veya uygun bir iplikten iğne ile genellikle çiçek ve yaprak şeklinde yapılan işlemeler. İlk peygamber ve ilk insan Âdem aleyhisselâmdan beri insanlar örgü örmesini biliyorlardı. Yapılan târihî araştırmalar netîcesinde M.Ö. 2000 yıllarının örgü örneklerine âit bilgiler elde edilmiştir. İğne ile yapılan örgülerin Orta Asya’dan Anadolu yoluyla Avrupa’ya yayıldığı tahmin edilmektedir. On ikinci yüzyılda Balkanlara, oradan da İtalya yoluyla bütün Avrupa’ya yayılmıştır. Tığ ile yapılan örgüleriyse, İspanya’da kurulan Endülüs Emevîleri öğreterek yaygın hâle gelmesine sebep olmuşlardır.

 Oya dantelden farklıdır. Oya yapma, çiçekle örgü sanatının birleşmesinden doğmuştur. Dünyâ dillerinde bulunmayan oya kelimesi, bu işin Türklere âit bir sanat olduğunu gösterir. Kadın ve kızların iç dünyâlarının zerâfetini ifâde eden göz nuru oyalar, günümüzde Türk el sanatlarından biri olarak önemini muhâfaza etmektedir. Köy ve kasabalarımızda genç kız ve kadınlarımız bu ince zevkin güzel örneklerini vermeye devâm etmektedirler.
  İğne oyasında kullanılan teknikler yöreden yöreye farklılık gösterir. İpekten yapılan iğne oyası ince işçilik gerektirir. Küçük iğnelerle, iplikler düğümlenerek yapılan bu türden oyalarda motiflerin dik durmasını sağlamak için gerekli yerlerine saç, at kılı veya ince tel katılır. Oya bittikten sonra da kitre, zamk veya yumurta akı sürülerek sertleştirilir. İpek ve pamuk ipliğinin kullanıldığı tığ oyası, tığla zincir çekilerek yapılır. Mekik oyasının malzemesi tığ oyasının aynısıdır. Belli uzunlukta bir ipliğe işlenmek istenen motifin biçimi verilir ve mekikteki iplik halkalanarak örülür.
   Firkete oyası pamuk ipliğinden yapılır. Bir firketenin iki koluna geçirilen iplikler ortada tığı ile işlenir. Firkete enindeki bu oyanın bir kenarına tırtıl, boncuk veya pul geçirilir. Koza oyasının malzemesi koza ve ipektir. Oyanın bir parçası ipekle örüldükten sonra kozalardan yapılmış motifler eklenir. Yün oyasında ise yünden yapılmış motifler iğne veya tığla işlenmiş parçaya dikilir. Yine istenen biçimi vermek için bir zamk kitre veya yapıştırıcı bir sıvı ile ıslatılarak parmakla bastırılır. Mum oyasında ise motifin sertliği mumla sağlanır. Boncuk oyasında boncuk hattâ inci kullanılır. Atkılı ve çizgili bir teknikle yapılan oyalara “dokuma oyası” denir.

Oyalarda maydanoz, dut, zeytin gibi yaprak; karanfil, menekşe, mine, papatya gibi çiçek; söğüt, kavak, çınar selvi gibi ağaç; çilek, dut, iğde portakal gibi meyve; biber, bamya enginar gibi sebze motifleri çok görülür. Dağ, tepe, kaya gibi manzara ayrıntıları, câmi kapısı, köprü, kubbe, pencere, köşk parmaklık gibi mîmârî ayrıntılar, kelebek, kuş, arı, tavşan, kirpi, solucan, geyik, yılan gibi hayvan ve çeşitli insan figürlerinin kullanıldığı da görülür.

Boncuk Oyalı Tülbent Modeli

boncuklu oya modeli sizlerle.yine Vildan hanımın ellerinden çıkma özenli yapılmış güzel bir oya modeli .kırmızı oya boncukları ne kadar da güzel göstermiş tülbenti değil mi.çok beğendim ben acaba sizlerde beğenecekmisiniz bekliyorum.

Boncuk Oyalı Tülbent Modeli, boncuk oyaları, oya modelleri, oya örnekleri, boncuk oyası nasıl yapılır, tülbent oyaları, yemeni oyaları, yazma oyaları

boncuk oyaları

oya modelleri
  vote, ballot vote, plumper, suffrage n. embroidery, lace, pinking v. carve, engrave, scoop out, excavate, bore, cave, cave in, chase, chisel, cut, etch, gouge, gouge out, grave, hollow, hollow out, incise, recess, sculp, sculpt, sculpture, trace over

13.02.2013

Kenar Dantelleri Kanevçeli Pikeler

kanevçe işi ile kenar danteli birlikte bir model.belki aranızdan şunu söyleyenler çıkabilir.artık bu dantelmi kaldı piyasada diye.bu bir zevktir.dantel tutkusudur.zamanımızdaki modern hayat donanımları ve eşyaları tabiki kullanıyoruz.tabiki modern yaşama ayak uyduruyoruz.çok güzel ev döşemeleri ve mobilyaları var günümüzde.önemli olan bununla birlikte harmanlayabilmek özümseyebilmek değilmidir uyumlu yaşam.dantel tutkusuda böyle bişeydir.onun estetik ve atalarımızdan gelen kültür mirasımızdır.bir havlu düşünün sade bir havlu.estetik görünümü herzaman bir boşluk bir eksiklik vardır.oysa güzelbir havlu kenarı danteli olsa daha güzel görünüm almazmı.pike ve çarşaflarında böyle olduğunu düşünüyorum ben.dantel işlenmiş bir yatak odası örtüleri nekadar hoş duruyor.

kenar dantelleri
şu bir gerçektir otomasyon günümüzde aldı başını gidiyor.mesela konfeksiyon sektörü.çok ucuza da geliyor üretilen ürünler.bir takım elbise piyasada artık çok uygun fiyatlara bulunabiliyor.ama bir terzinin elinden çıkmış,emek harcanmış,ölçüleri kişiye göre alınmış bir takım elbisenin tadını hiç bir zaman vermez konfeksiyon.emek ve göz nuru verilen birde iyi bir ustasının elinden çıkan her şey güzel olmaktadır değil mi. ama işini iyi yapan gerçek bir ustasını bulmak gerekiyor.geçenlerde bir etek almıştım giydim ama bir türlü üzerime oturmadı.bir yerlerinden germe yapıyor,diğer yeri ise bol duruyordu.terzime götürdüm.güzelce ölçülerimi aldı.1 gün sonra gittim eteğimi aldım,denedim.sanki benim için dikilmişti etek o kadar güzel oturdu ki üzerime anlatamam.kişiye özel yapılan işler her zaman randımanlı oluyor bir kez daha anlamış oldum böylece.el işi danteller i seviyorum.dantel örnekleri yayınım devam edecektir canlarım.
dantel modelleri

dantel örnekleri
Kenar Dantelleri Kanevçeli Pikeler, kenar dantelleri, dantel, dantel modelleri, dantel örnekleri, yatak odası dantelleri

12.02.2013

Yün İple Yapılmış Eldiven

kış günlerinde ellerinizi daha sıcak tutabilecek birşey aklınıza geliyorsa lütfen bana yazın.doğal yün ile yapılmış eldivenler,çoraplar,içlik giyecekler çok sıcak ve sağlıklı tutar.birde tiftik var onuda unutmayalım.ankara keçisi dediğimiz keçiler anadoluda oldukça yaygındır.onların tifikleride oldukça yaygın kullanılır.tiftik yüne nazaran daha dayanıklıdır ama biraz serttir.daha çok atkı,boyun bağı yapılır onunla.yün daha yumuşak yapıya sahip olduğu için eldiven ve çorap örgülerinde daha çokca kullanılır.mesela geçen yıl Elmadağ kayak merkezine gitmiştik ailecek.çocuklara ve kendim yün çorap giymiştik.ayaklarımız hiç üşümedi.yün beni kaşındırıyor diyen eşim oldukça üşümüştü. :)

el örgüsü eldiven
birde yün ile yapılmış giyisilerin vücutaki negatif elektiriği aldığı ,rahatlatıcı bir etki yaptığı söyleniyor.günümüzdeki stres yapısını düşündüğümüzde çok faydalı olacağına inanıyorum.yün iple yapılmış ekdiven modelinin yakın ve uzak resmini yayınlıyorum.umarım faydalı olur sizlere.
örgü modelleri
Arkadaşım Hacer hanım işlediği birbirinden güzel örgü modelleri getirdi bana.sırasıyla sizler için yayınını yapacağım.öyle güzel atkı modelleri var ki inanamazsınız.özenle yaptığı örgü modellerini bizler ile paylaşan Hacer hanıma çok teşekkürler ediyoruz.çok güzel patik modelleri var.onları resmettikçe yayınlayacağım.tam çeyizlik modeller.güzel günler,mutluluk getiren günler sizlerle olsun.Allaha emenet olunuz.

10.02.2013

Vitrin Danteli Modeli

Vildan hanımdan çok güzel dantel örnekleri gelmeye devam ediyor.ara sıra gönderiyor ama çok güzel modeller gönderiyor Vildan hanım.ellerine sağlık canım.çok teşekkürler.

dantel modeli

dantel örneği

vitrin danteli

9.02.2013

Güzel İgne Oyalar

bu eşsiz iğne oyası modellerini beğeneceğinize eminim.böyle bir güzellik beğenilmezmi değilmi.yine antik zafer esi kolleksiyonundan eşsiz güzellikte iğne oyaları sizlerin beğenisine geliyor.estetik güzellik,zarafet,otantik özellikleri ile gönderiyorum.emeği geçen tüm insanlara sonsuz teşekkürler ediyorum.iğne oyasını gece gündüz işleyip meydana getiren,göz nuru döken ve isimleri burada anılamayan tüm insanlarımıza sonsuz teşekkürler.ellerinize sağlık.

Havlu Kenarı Danteli süslü
7.02.2013

Büyük Masa Danteli

aralara geçirilerek yapılmış dantel çok hoş durmuş.ara danteli olarakda adlandırabiliriz .

dantel

salon masası danteli

dantel
http://dantel-yap.blogspot.com/search/label/dantel

6.02.2013

Oya Örneği 52

dantel-yap blogspot sitemizin dantel örnekleri böliminde çok geniş örneklerimize ulaşabilirsiniz.saygılarımla dostlarım.http://dantel-yap.blogspot.com/search/label/yazma%20oyalar%C4%B1
http://dantel-yap.blogspot.com/search/label/oya%20%C3%B6rnekleri

Yazma Oyası Örneği 51

Beyhan kardeşimden güzel bir oya modeli.ellerine sağlık canım teşekkürler.


http://dantel-yap.blogspot.com/search/label/dantel%20modelleri

http://dantel-yap.blogspot.com/search/label/oya%20%C3%B6rnekleri

http://dantel-yap.blogspot.com/search/label/i%C4%9Fne%20oyalar%C4%B1

5.02.2013

Farklı Banyo Lifleri

Örgüler geleneksel sanatlar içerisinde önemli bir yer tutmakta hala devam etmektedir.Türk el sanatları iğne tığ firkete mekik vb. aracılığıyla ipek pamuk İpliklerle ince örgüler tığ şiş yün iplikle yapılan kalın örgülerden oluşan zengin bir birikime sahiptir.İnce örgülere tentene oya bağ / düğüm işi (Kastamonu Düğümü) keseler oyalar (İğne boncuk vb);Kalın örgüler elde veya makinede (trikotaj) olarak iki türlü bulunmaktadır. Örgü; elde kullanılan yalın araçlarla tek ipliğin kendi üzerine bükülüp kıvrılarak çeşitli ilmeklerle tutturulması veya düğümlenmesi ile yapılmaktadır.Kalın örgüler çorap eldiven diz bağları çedikler vb. doğal yün veya tabii boyalarla boyanmış yün iplerle yapılan bu örgüler arasında pamuk ipliği ile yapılanlara rastlanmaktadır.Şişle yapılan örgülere 19. yüzyılda rastlanmaktadır.

örgü lif modelleri
 kedi motifli lif örneği
lif örneği
 yaprak motifli
banyo lifleri
 gül motifli lif
lif örgüsü modelleri
kalp modeli lif